
Какво е административна принуда?
Административна принуда е вид държавна принуда, която се проявява, когато са изчерпани всички възможностите за доброволно изпълнение на дадено задължение. Административната принуда е едно неблагоприятно въздействие върху човешкото поведение, посредством намеса в сфери от битието на физическото лице.
Наличие на административна принуда предполага субектът да има задължение да се извърши нещо или да се въздържа от действие.
Принудата по своята същност е репресия основана върху негативно отношение на държавата към определено неправомерно поведение. Като способ за въздействие самата административна принуда има характерни особености:
- Предприема се от страна на администрацията
- Има за цел да се гарантира поведение, което е необходимо за осъществяване на държавното управление
- Осъществява се чрез индивидуален административен акт
В действащото административно право са предвидени няколко вида административна принуда:
- Принудителни административни мерки установени със закон, прилагани с индивидуален административен акт.
- Административните наказания, които се налагат от определени органи и представляват реализация на санкцията в следствие на установена вина.
Съществуват три вида принудителни административни мерки:
- Превантивни мерки имащи за цел е предотвратяване на административните нарушения.
- Преустановителни мерки, които се прилагат при вече започнали неправомерни действия.
- Възстановителни мерки, които се предприемат когато е налице вредоносен резултат и има извършени нарушения.
Съществува и процесуалната принуда, която има за цел да се обезпечи нормалното развитие на административното или съдебното производство.
Принудителните административни мерки се прилагат с индивидуални административни актове и за тях важат изискванията за законосъобразност на административните актове.

Как се реализира административната принуда?
Самата административна принуда се реализира посредством ангажирането на административно-наказателната отговорност на нарушителя. Това се осъществява посредством налагане на санкции, предвидени за виновно неизпълнение или лошо изпълнение на административно-правни задължения.
По този ред от самата администрация се прилагат намалени по размер санкции, които са от различен вид. Самото налагане става посредством административно-наказателни актове, които подлежат на обжалване пред съответния районен съд.
Допуска се и касационно обжалване, както и възобновяване на административно-наказателни дела в предвидените от закона случаи.
Принцип при реализирането на една административна принуда е административните нарушения и наказанията, които се налагат да бъдат правно регламентирани. Това означава те да са установени в правна норма още преди извършването им.
Самите санкции трябва да бъдат адекватни на нарушението и налагани само при виновно поведение на нарушителите.
Реализирането на една административна принуда предполага наличие на административно нарушение с характерните му белези:
- Извършено с действие или бездействие
- Въздейства негативно върху установения ред на държавно управление
- Извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание
- Налага се по административен ред
- Свързано е с виновно неизпълнение или лошо изпълнение на определено административно задължение.
Какви са функциите на една административна принуда?
Функциите на тази принуда се осъществяват посредством ангажиране на административно-наказателната отговорност на нарушителите. Това е реализация на санкцията на административно-наказателната норма и води до негативни правни последици за нарушителя.
Осъществяването на административната принуда е наказателна мярка, израз на държавната репресия, налагана по административен ред.
Основен принцип при прилагане на административна принуда е всяко едно нарушение и съответстващото му наказание трябва да бъдат правно регламентирани.

Санкции трябва да бъдат адекватни на нарушението и да съответстват на степента на обществената опасност на деянието. Недопустимо е да се налагат две наказания за едно и също деяние. Административно-наказателната отговорност е лична и се прилага само заради проявена лична вина при извършване на наказуемото нарушение.
При налагане на административно наказване са възприети намалени по размер и различни по вид санкции. Най-разпространеното наказание е глобата, която не може да надхвърли определен размер.
Самото наказание се прилага от компетентния административен орган, за разлика от наказанията налагани за престъпление, където наказващ орган е съдът.